česky english deutsch

Pec pod Sněžkou

je město na severovýchodě Čech v pohoří Krkonoše na řece Úpě a zeleném potoku. Má přibližně 610 obyvatel a rozlohu 5214 ha. Součástí katastru města je však i nepatrná část historického Slezka, ležíci severovýchodně od horského hotelu Luční bouda. Dotčené území náleželo do roku 1959 k Polsku.

Pec pod Sněžkou je významným horským střediskem zimní i letní rekreace a významným centrem cestovního ruchu. Přímo ve městě se nachází areál Ski Pec, který patří k nejlépe vybaveným v ČR. Celoročně je také možno využít čtyřsedačkovou lanovou dráhu na Hnědý vrch. Na území obce se nachází nejvyšší hora České republiky Sněžka 1602 m nad mořem. Z místní osady Růžový Důl je možno použít dvousedačkovou lanovku na Sněžku.Ve městě se nachází Správa krkonošského národního parku a horské služby. Bližší informace naleznete na www.pecpodsnezkou.cz

Nejstarší osídlení oblasti je doloženo z hornické osady Obří důl odkud pochází i první přesný záznam o dolování z roku 1511 . V dolech byly těženy hlavně měděné rudy a arzenopyrit. Poslední těžba v Peci proběhla v roce 1959, kdy byla definitivně ukončena po téměř 450 letech.

Obec Pec pod Sněžkou vznikla ale až někdy v 16. století, kdy byla jednou ze tří částí velké Úpy. Jednalo se o důsledek těžby dřeva a rozsáhlému mýcení lesního porostu v oblasti. První písemná zmínka o Peci pod Sněžkou je z roku 1790.

Pramen Labe

Symbolický pramen v nadmořské výšce 1386 m je opatřen betonovou skruží, skutečný pramen leží o  něco výš. Na kamenné zídce v blízkosti pramene je umístěno 26 barevných znaků měst, jimiž Labe protéká.

Obří důl

Mohutné horské údolí mezi horským střediskem Pec pod Sněžkou a úpatím Sněžky, je přírodní rezervace s cennou flórou. Navštívit můžete podzemí nejvyšší české hory Sněžky. Do zpřístupněného dolu lze vstoupít s průvodcem u bývalé boudy Kovárna v Obřím dole. Shlédnout můžete prostory, které zůstaly po těžbě železa, arzenu a mědi.

Zelený důl

Jen kousek od centra Pece pod Sněžkou začíná úzké údolí Zeleného dolu. Cestou projdete kolem několika kaskád a malých vodopádů. Po dvou a půl kilometrech se údolí překvapivě rozšiřuje, protože tu vysokohorský ledovec před desítkami tisíc let vyhloubil široký ledovcový kar. Na nejrovnějším místě alpští dřevaři, kteří od 16. století kolonizovali východní Krkonoše, založili malebnou luční enklávu Jelení louky se třemi horskými boudami. Dnes Vás v té hlavní potěší dobré služby původního hostince s tradicí založenou už v roce 1731.

Adršpach - skalní město na severu východních Čech

Fascinuje turisty a vandrovníky už od 18. století; tehdy několikadenní požár zničil okolní bujnou vegetaci. Vynikla tak krása skvostných pískovcových útvarů. Od této doby tu začaly vznikat turistické stezky a horolezci postupně dobývali jeden skalní útvar za druhým. Z 18. století pochází také většina pojmenování místních skalisek. Mezi nejznámější patří Milenci, Starosta a Starostová, Homole cukru, Džbán nebo Sloní náměstí.

Je možno uspořádat autobusový výlet s průvodcem. Navštívíte světoznámé pískovcové skály s krásným výhledem a cestou zpět se zastavít v Trutnově a provést prohlídku města.

ZOO Dvůr Králové

Uvidíte největší kolekci afrických zvířat v Evropě, projedete se patrovým vyhlídkovým autobusem po pravém Africkém safari mezi stády antilop, zeber a pakoní.

Janské Lázně

Na jižním svahu Krkonoš, nadmořská výška: 670 m n. m., poměrně teplé podhorské podnebí s vysokou intenzitou slunečního záření.

Přírodní léčivý zdroj: Prameny prostých minerálních vod o teplotě 29,6 °C, používané k vanovým a bazénovým koupelím (spojeny s rehabilitační metodou).

Předmět léčby: Nemoci pohybového ústrojí a velmi úporné nervové nemoci, především následky dětské obrny a stavy po zánětu mozku a míchy spojené s obrnami.

Cyklistické výlety

Okolí Pece pod Sněžkou nabízí množství značených cyklostezek různých obtížností s možností překonat výškový rozdíl pomocí sedačkových lanovek v celé ski aréně.

Oblíbená trasa: lanovkou na Hnědý vrch-přes Kolínskou boudu-pod Černou Horou dále - Sosní farma - Velká Upa – zpět do Pece pod Sněžkou.Vhodná i pro rodiny s dětmi. Pro náročnější je možné vyjíždět z údolí po hřebenových tůrách.

Nordic walking

Krkonošské prostředí je jako stvořené pro tento nový, zdravý, způsob kondiční chůze, je vhodný pro všechny věkové i výkonnostní kategorie.

RELAX PARK v Peci pod Sněžkou

Relax park – je nové sportovně-relaxační centrum pod vrcholem Sněžky, vybavené atrakcemi pro rodiny s dětmi i aktivní sportovce. Jeho provoz je celoroční a večerní jízdy na horské bobové dráze jsou velkým lákadlem pro malé i velké návštěvníky parku.

Aktivity v Relax parku:

  • Horská bobová dráha provozovaná ve dne v noci, v letě i v zimě
  • Fly - přemostění údolí na kladce 260 m dlouhé 15 m nad zemí
  • Lanový park
  • Adrenalinové skluzavky - 50 m dlouhé a jedna s volným pádem 12 m
  • Trampolíny
  • Dětská nafukovací aktivní centra
  • Dětské hřiště
Těšíme se na Vaši návštěvu.
Hotel Lidická bouda
Pec pod Sněžkou 217,
542 21
telefon: +420 608 100 280